Wizyta klasy drugiej w bibliotece szkolnej

Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci to święto, które obchodzimy 2 kwietnia, w dzień urodzin duńskiego baśniopisarza Hansa Christiana Andersena. To niepowtarzalna okazja, aby porozmawiać z dziećmi o ich ulubionych bohaterach książkowych i sięgnąć po nową książkę. Tego dnia na zaproszenie pani Małgorzaty Wiśniewskiej klasa druga wraz z wychowawcą udała się do biblioteki na promowanie literatury dla dzieci. Pani bibliotekarka wyjaśniła dzieciom, dlaczego ustanowiono to święto, jest oczywiste – wszystko po to, aby najmłodsi chętnie sięgali po książki, aby lektury dla najmłodszych cieszyły się coraz większą popularnością. Opowiadała  również o tym, że w książkach dla dzieci jest coś magicznego, szybko pozwalają przenieść się do krainy fantazji. Czytanie pobudza wyobraźnię, uczy skupienia, uspokaja, uczy nowych słów. Lektury dostarczają również wiedzy z różnych dziedzin, a przy tym mają w sobie duży ładunek emocjonalny, który wzbudzi w najmłodszych wrażliwość i empatię. Po takiej prezentacji wszyscy chętnie wypożyczyli wybrane przez siebie książki i udali się do klasy, aby  podzielić się wrażeniami z przeczytanej lektury pt.”Karolcia”. Ucząc dzieci szacunku do literatury i książki, utrwalając nawyk czytania – uczymy je mądrych wyborów, kształtujemy świadomych i krytycznych odbiorców kultury słowa pisanego.

Bożena Muczyńska