Obchody Dnia Niepodległości w naszej szkole

Dnia 10 listopada 2016 w przeddzień Święta Niepodległości na hali sportowej, na szóstej godzinie lekcyjnej odbył się koncert muzyków z Olsztyna pod hasłem: Ojczyzna i muzyka.

Artyści przedstawili najważniejsze fakty z historii Polski doprowadzające Polskę do utraty a potem odzyskania suwerenności i niepodległości. Zaprezentowali również znane piosenki m. in. Pierwszą Kadrową, Mury jak też utwory Moniuszki, Paderewskiego, Chopina i Ogińskiego.

Tuż po ich występie odbył się uroczysty apel gimnazjalistów, którym towarzyszyły także starsze klasy szkoły podstawowej. Po uroczystym wprowadzeniu pocztu sztandarowego gimnazjum i odśpiewaniu hymnu państwowego nastąpiła część artystyczna, w wykonaniu głównie uczniów klasy III A. Scenariusz pod tytułem „Barwy ojczyzny” obok wierszy i prozy obfitował w symboliczne sceny rozbiorów, zniewolenia i odzyskania niepodległości przez Polskę.

Scena rozrywania biało-czerwonej flagi przez uczennice wcielające się symbolicznie w Austrię, Prusy i Rosję, czy pętania łańcuchem Polski, którą ucieleśniała jedna z uczennic, wywarła niemałe wrażenie na uczestniczących w przedstawieniu uczniach. Całość przedstawienia oglądana była w ogromnym skupieniu i powadze.

Program przygotowała p. Halina Jęczelewska przy udziale Wiesławy Zimińskiej, Marzanny Zawadzkiej i Teresy Stryjeckiej.