Obchody Święta Niepodległości

Obchody Święta Niepodległości

NARODOWE ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

„Wolności nie można tylko posiadać, nie można jej zużywać.

Trzeba ją stale zdobywać i tworzyć przez prawdę”

św. Jan Paweł II

Tegorocznym obchodom 101. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę przyświecała tematyka związana z wolnością. Do tego pojęcia nawiązywała w sposób symboliczny inscenizacja przygotowana przez uczniów klasy VIB pod kierunkiem polonistki Emilii Skowronek i wychowawczyni – Anity Smokowskiej, a także dekoracja opatrzona cytatem św. Jana Pawła II, zawierającym trafne przesłanie dla każdego, zwłaszcza młodego człowieka. Krótka, esencjonalna, a zarazem poruszająca wyrazem artystycznym, pełną dramaturgii muzyką oraz sugestywną grą aktorską, inscenizacja stała się poruszającą lekcją historii retrospektywnie oddającą najważniejsze momenty, które doprowadziły do odzyskania niepodległości. To dzięki nim – bohaterskim czynom bezimiennych młodych „synków” – mogliśmy obejrzeć symboliczny taniec wolnej Polski, która po 123 latach zrzuciła swe okowy, byśmy mogli żyć w pełni wolnej Polsce.

Akademię urozmaiciły występy młodych artystów – pełen nostalgii utwór „Białe róże” w wykonaniu Lidii Rutkowskiej, a także recytacje zwycięzców konkursu poezji „Tu nasze miejsce, to nasz kraj”, który miał miejsce w naszej szkole w ubiegłym miesiącu. Komisja konkursowa w składzie: Małgorzata Wiśniewska, Barbara Darkowska, Emilia Skowronek wyłoniła zwycięzców etapu szkolnego. I miejsce z maksymalną liczbą punktów zajął Marcin Policha z kl. VIII, II miejsce – Julia Kapla z kl. VIB, III – Paulina Krupa z kl. VIII, IV – Zofia Sobocińska z kl. VA, natomiast V – Przemysław Stefanowski z kl. VIIA. Polonistka Barbara Darkowska wręczyła wszystkim zebranym dyplomy uczestnika, drobne upominki, a zwycięzcom nagrody rzeczowe o tematyce patriotycznej. Podkreśliła również, że jeden z uczniów przed kilkoma dniami otrzymał wyróżnienie na etapie rejonowym, gdzie pięcioro zwycięzców etapu szkolnego udało się pod opieką polonistki Anny Sobocińskiej, by w Grajewie konkurować z przedstawicielami pozostałych szkół. To właśnie jego pełna ekspresji recytacja utworu „Czerwona zaraza” Józefa Szczepańskiego rozpoczęła tę część uroczystości. Na zakończenie części artystycznej wystąpił chórek z piosenką „Warszawskie dzieci”. Warto zauważyć, iż w tę część uroczystości włączono publiczność, która przed zajęciem miejsc mogła znaleźć na krzesełkach tekst utworu i dołączyć się do wspólnego świętowania niepodległości.

Przemówienia okolicznościowe, zarówno dyrektora Andrzeja Graczewskiego, jak i zastępcy burmistrza – Piotra Milewskiego, którzy w swoich wypowiedziach nawiązywali do wagi pamięci o naszej historii, wskazywały na nadzieję, której upatrywać należy w młodym pokoleniu, nowym pokoleniu patriotów, którzy z takim zaangażowaniem chętnie włączają się w tym podobne inicjatywy.

Emilia Skowronek

Nasze Dane Adresowe

Szkoła Podstawowa im. Henryka Sienkiewicza w Rajgrodzie

ul. Stanki 14 19-206 Rajgród
nr tel: 86 272-14-16
e-mail: zsp@umrajgrod.pl
e-mail: zsp@um.rajgrod.wrotapodlasia.pl

Przedszkole w Rajgrodzie

ul. Franciszka Zabielskiego 6, 19-206 Rajgród
nr tel: 86 272 31 69
e-mail: zsp@umrajgrod.pl

%d bloggers like this: