Mistrz Pięknego Czytania

21 lutego 2020 r. z okazji Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego odbył się Konkurs “Mistrz Pięknego Czytania” dla klas I-III Szkoły Podstawowej w Rajgrodzie. Organizatorami tego konkursu były panie: Joanna Zawadzka i Małgorzata Wiśniewska.

Na początku konkursu pani Małgosia przywitała wszystkich zgromadzonych uczniów na sali oraz przedstawiła skład komisji. Następnie opowiedziała o obchodzonym tego dnia Międzynarodowym Języku Ojczystym. Po krótkiej prezentacji uczniowie kl.II zaprezentowali piosenkę pt.”Kundel Bury” pod kierunkiem pani Joanny Zawadzkiej.

Wstępne eliminacje do konkursu zostały przeprowadzone w poszczególnych klasach przez wychowawców a w klasie drugiej przez wychowawcę oraz bibliotekarkę panią Małgorzatę Wiśniewską. Do finału wybrano po trzech przedstawicieli najlepiej czytających w danej klasie.

Ogółem do konkursu zakwalifikowało się 18 uczniów z poszczególnych klas.

Klasy I:

4. Matysiewicz Wiktor
  5. Perełka Anna
  6. Płoński Wiktor

Laureaci eliminacji klasowych mieli do przeczytania wylosowane przez siebie tekst. Pierwszaki czytały lekturę: „Cukierku, ty łobuzie” natomiast uczniowie klas drugich i trzecich “O psie, który jeździł koleją”. Wszyscy uczestnicy czytali losowo wybrany tekst bez wcześniejszego przygotowania.

Wszystkich tekstów wysłuchała komisja w składzie: Barbara Darkowska, Emilia Skowronek oraz Teresa Stryjecka

Ocenie komisji podlegała:

– interpretacja (płynność, poprawność czytania, tempo)

– dykcja, emisja/głosu

– stopień trudności tekstu

– ogólne wrażenie artystyczne.

Za każde z wymienionych kryteriów można było uzyskać od 0 do 3 punktów. W trakcie oczekiwania na wyniki konkursu wychowawczyni kl.II Joanna Zawadzka przygotowała wszystkim dzieciom zabawę “Kalambury” a wychowawczyni kl.III Bożena Muczyńska rysunki zwierząt do pokolorowania z omawianych lektur. Po bardzo trudnych obradach komisja konkursowa wyłoniła Mistrzów Pięknego Czytania w poszczególnych klasach.

Mistrz Pięknego Czytania:

1. Szymon Kotowski – w kategorii klas I

2. Anna Doliwa – w kategorii klas II

3. Wiktor Matysiewicz – w kategorii klas III

Miejsce II:

1. Paulina Policha – w kategorii kl.I

2.Magdalena Bielawska – w kategorii kl.II

3. Anna Perełka – w kategorii kl.III

Miejsce III

1. Krystian Matysiak – w kategorii kl.I

2. Dawid Deluga – w kategorii kl.II

3. Oliwia Jasińska – w kategorii kl.III

Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz książki, za miejsce trzecie uczniowie dostali również dyplomy i książki, za miejsce drugie dyplomy i gry edukacyjne natomiast Mistrzowie Pięknego Czytania dyplomy mistrza oraz gry edukacyjne. Wszystkie nagrody wręczał Pan Dyrektor Andrzej Graczewski.

Zwycięzcom gratulujemy!

Joanna Zawadzka