Dzieci przed wejsciem do Planetarium

Wycieczka Olsztynek – Olsztyn

Dnia 7 czerwca 2022 r. klasa druga i trzecia wraz z wychowawcami wyjechała na wycieczkę do Olsztyna i Olsztynka dofinansowaną w ramach przedsięwzięcia Ministra Edukacji i Nauki „Poznaj Polskę”. W Olsztynku zwiedziliśmy Hutę Szkła Artystycznego. Wyrabiane są tam szklane cudeńka na rynek polski i zagraniczny, a sama huta pełni nie tylko rolę ekonomiczną, ale również edukacyjną. Na początku właściciel huty przeprowadził z dziećmi lekcję teoretyczną o tym, z czego powstaje szkło i w jakiej temperaturze wyrabia się różne wyroby ze szkła. Podczas opowieści o pracy w hucie, zrobił na naszych oczach kilka pięknych szklanych figurek i miało się wrażenie, że to lekka i przyjemna praca. Uczniowie byli pod wrażeniem tworzenia różnych dzieł sztuki. Następnie udaliśmy się do Muzeum Budownictwa Ludowego gdzie zwiedzaliśmy skansen, a później udaliśmy się na lekcję muzealną „Od owieczki do sweterka”. W Olsztynie obejrzeliśmy seans „Nasz Wszechświat”. To kosmiczna podróż, którą zaczynamy w najbliższym otoczeniu Ziemi odwiedzając obiekty Układu Słonecznego, aby następnie udać się dalej, do obszarów, w których rodzą się i umierają gwiazdy i jeszcze dalej aż po krańce Drogi Mlecznej. Na koniec był posiłek w Mc Donalds. Wycieczka była bardzo udana pozwoliła poszerzyć wiedzę o Wszechświecie, uatrakcyjnić proces edukacyjny poprzez umożliwienie poznawania Polski, jej środowiska przyrodniczego, tradycji, zabytków kultury i historii oraz osiągnięć polskiej nauki.

Bożena Muczyńska