Rajgrodzkie czytanie

Rajgrodzkie czytanie

Rajgrodzkie czytanie

Tradycja Narodowego Czytania sięga roku 2012, kiedy to wszelkie instytucje publiczne w kraju i za granicą, chętne osoby prywatne przyłączyły się do ogólnopolskiej akcji czytania epopei narodowej – „Pan Tadeusz”. Akcja ta organizowana jest nieprzerwanie od jedenastu lat przez Prezydenta RP. Co roku czytającym towarzyszy inna lektura, często związana tematycznie z obchodzoną w Polsce rocznicą. To właśnie podczas jednego z takich spotkań, w których uczestniczyła nasza szkoła, narodziła się idea czytania utworów twórców lokalnych. Poznawania historii miejsca, w którym żyjemy – naszej małej ojczyzny.
Podczas tegorocznej edycji Narodowego Czytania w całej Polsce czytane są „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza w 200. rocznicę ich powstania. Utwory ważne, prekursorskie pod względem gatunku ballady na gruncie polskim, wreszcie uznawane za manifest romantyzmu. Jednak tak, jak każdy uczeń kończący szkołę podstawową dokładnie wie, do czego doszło nad wodami Świtezi, tak już nie każdy uczeń zdaje sobie sprawę z tego, co skrywa dno Jeziora Rajgrodzkiego oraz dlaczego nie należy odwiedzać Zamkowej Góry nocą. Tę wiedzę można posiąść, czytając twórczość lokalnych twórców.
14 czerwca miało miejsce pierwsze w historii Rajgrodzkie Czytanie. Wybór lektury był nieprzypadkowy, a stała się nią jedna z najbardziej poczytnych książek wydawnictwa Towarzystwa Miłośników Rajgrodu – „Opowieści i pieśni znad Jegrzni” – kompendium wiedzy historycznej o naszym miasteczku autorstwa Janusza Sobolewskiego, okraszone zbiorem pieśni spisanych przez Jadwigę Prostko, legend autorstwa Ireny Prostko i opowieści spisanych przez Józefa Golubiewskiego. Twórców urodzonych na naszej ziemi.
Spotkanie rozpoczęła organizatorka uroczystości – Małgorzata Wiśniewska – witając zgromadzonych gości, nauczycieli oraz uczniów naszej szkoły, i zaprosiła na pierwsze w historii, już nie Narodowe Czytanie, a coś bliższego naszym sercom – Rajgrodzkie Czytanie.
Uczniowie klasy VIII b: Julia Kapla i Jan Kaliszewski przybliżyli zebranym przysłowia i cytaty wybitnych twórców, myślicieli, które podkreślały istotną rolę, jaką w naszym życiu odgrywa czytanie. Można było usłyszeć słowa polskiej pisarki Marii Dąbrowskiej, która książki i możliwość czytania nazwała jednym z największych cudów cywilizacji czy określenie naszej polskiej noblistki – Wisławy Szymborskiej – najpiękniejszą zabawą, jaką sobie ludzkość wymyśliła. Tym samym zaprosili do nauki przez zabawę, jaką było uczestnictwo w Rajgrodzkim Czytaniu.
Po przybliżeniu genezy spotkania historię naszej małej ojczyzny i ideę, która przyświecała powstaniu utworu „Opowieści i pieśni znad Jegrzni” przedstawił jeden z autorów lektury – Janusz Sobolewski. W swoim wystąpieniu słusznie podkreślił rolę, jaką pełni osadzenie każdego człowieka w historii i tradycji, znajomość dziejów miejsca, w którym żyjemy i przekazywania tej wiedzy kolejnym pokoleniom. To właśnie dzięki naszym lokalnym patriotom – twórcom książki – i takim spotkaniom jest to możliwe.
Uczniowie klasy VII b muzycznym akcentem „Tu wszędzie jest moja Ojczyzna…” wprowadzili zebranych w nastrój spotkania. Natomiast uczniowie klasy V w niezwykle charyzmatyczny sposób zaprezentowali scenkę „Magda i Szymon, czyli dawno temu w Rajgrodzie” autorstwa jednego z twórców lokalnych obecnych na dzisiejszej uroczystości, poety – Jana Tarnackiego.
Wystąpienia uczniów poprzedziły zasadniczą część uroczystości – czytanie rajgrodzkich legend przez zaproszonych gości. Cztery utwory autorstwa Ireny Prostko zostały przybliżone zebranym zarówno przez przedstawicieli władz samorządowych, oświaty, innych rajgrodzkich instytucji kultury oraz rodziców uczniów. Po wysłuchaniu legendy „Tajemniczy gość”, która w sposób zagadkowy wprowadzała w nastrój czytanych utworów, mogliśmy poznać niezwykle burzliwe dzieje Rai i Masława, które przybliżyli nam: Sekretarz Gminy – Piotr Milewski oraz Kierownik Ośrodka Pomocy Społecznej w Rajgrodzie – Joanna Hader. Po czym tajemniczą historię obrazu Matki Boskiej Rajgrodzkiej odczytał ks. Sebastian Margiewicz. Utworem „Podwodny kwiat paproci”, zaprezentowanym przez pozostałych gości, zakończono cykl legend.
Po ich wysłuchaniu zebrani mogli poznać jedną z opowieści autorstwa Józefa Golubiewskiego w wykonaniu uczennic kl. VII a: Zofii Sobocińskiej i Anety Sienkiewicz, które w ciekawy sposób starały się oddać gwarę naszych okolic.
Utworem „Modlitwa” uczniowie klasy V zakończyli część artystyczną potkania.
Sekretarz Piotr Milewski w swoim przemówieniu podkreślił, iż nasza ziemia wydała wielu wybitnych twórców, których pióro warto poznawać, wyrażając chęć kontynuowania spotkań o podobnym charakterze. Przyłączyli się do tego prowadzący uczniowie, którzy równie entuzjastycznie odebrali tegoroczną edycję czytania lektur, mając nadzieję, że były to zaledwie podwaliny pod kolejne spotkania, podczas których poznawać będą mogli twórczość lokalną. Na koniec zwrócili uwagę na jeszcze jeden ważny aspekt spotkania, jakim jest kultywowanie tradycji, gdyż to młodzi są gwarantem jej trwania. Uroczystość zakończyła organizatorka spotkania – Małgorzata Wiśniewska. Słowa wdzięczności skierowała do zebranej społeczności szkolnej, wszystkich gości i osób współtworzących pierwsze w historii Rajgrodzkie Czytanie.
Spotkania o podobnym charakterze wskazują na ponadpokoleniowość wartości, jaką niesie za sobą czytanie książek. Czytając, poznajemy ludzi minionych epok, realia ich życia, historię, zwłaszcza tę nam najbliższą – lokalną, ale też rozwijamy wyobraźnię, jesteśmy w stanie odsłaniać nieodkryte dotąd zakamarki własnych dusz. Dlatego niech to Rajgrodzkie Czytanie nie pozostanie jedynie miłym wspomnieniem wspólnie spędzonego czasu, a stanie się zaproszeniem do „skarbnicy lekarstw duszy”, którą jest każda biblioteka.
 
Emila Skowronek

Nasze Dane Adresowe

Szkoła Podstawowa im. Henryka Sienkiewicza w Rajgrodzie

ul. Stanki 14 19-206 Rajgród
nr tel: 86 272-14-16
e-mail: zsp@umrajgrod.pl
e-mail: zsp@um.rajgrod.wrotapodlasia.pl

Przedszkole w Rajgrodzie

ul. Franciszka Zabielskiego 6, 19-206 Rajgród
nr tel: 86 272 31 69
e-mail: zsp@umrajgrod.pl

%d bloggers like this: