Osowe Grzędy

78. rocznica bitwy 9. Pułku Strzelców Konnych AK z Niemcami w rejonie Osowe Grzędy.

78. rocznica bitwy 9. Pułku Strzelców Konnych AK z Niemcami w rejonie Osowe Grzędy.

Nad ranem – 8 września 1944 roku – licząca ok. 4 tysięcy żołnierzy niemiecka dywizja, okrążyła 400 żołnierzy Armii Krajowej w lasach pod wsią Osowe Grzędy. Oddziały partyzanckie Armii Krajowej pod dowództwem rotmistrza Wiktora Konopko ps. „Grom” stoczyły w tym miejscu największą walkę Akcji „Burza” w naszym regionie. Osowe Grzędy to nie tylko teren walk, to także miejsce, które stało się symbolem niemieckiego okrucieństwa. W 1943 roku za wspieranie partyzantów, którzy działali na tych terenach okupant zabił 36 mieszkańców, w tym dzieci.

Aby upamiętnić te tragiczne wydarzenia i oddać hołd poległym, nieprzerwanie od 1994 roku, odbywa się uroczystość, która jest wydarzeniem przyciągającym wiele osób. Zgodnie z coroczną tradycją poczet sztandarowy naszej szkoły wraz z Panem Dyrektorem Andrzejem Graczewskim uczestniczył w tym wydarzeniu. Czuliśmy nie tylko obowiązek ale również zaszczyt, że mogliśmy uczestniczyć w tak znaczącym wydarzeniu z naszych lokalnych dziejów, których szczegóły zapisały się na kartach historii.

Obchody rozpoczęto zbiórką uczestników przy Leśniczówce Grzędy. Następnie odbył się przemarsz na miejsce uroczystości – pod pomnik upamiętniający jedną z największych bitew partyzanckich drugiej wojny światowej, gdzie ks. proboszcz prałat Hieronim Mojżuk odprawił mszę świętą. Po mszy zebrani wspólnie odśpiewali hymn państwowy. W wydarzeniu udział wzięli m.in. wiceminister edukacji i nauki Dariusz Piontkowski, wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski, poseł Kazimierz Gwiazdowski, poseł Jarosław Zieliński, przedstawiciele organizacji kombatanckich, parlamentarzyści, reprezentanci okolicznych samorządów, służby mundurowe (również przedstawiciele armii amerykańskiej), młodzież szkolna, w tym również harcerze i Strzelcy, a także mieszkańcy. Oprawę muzyczną zapewniła Orkiestra Wojskowa z Giżycka oraz uczniowie z Zespołu Szkół Nr 2 im. 9 Pułku Strzelców Konnych w Grajewie. Asystę honorową zapewniła 15. Giżycka Brygada Zmechanizowana. Żołnierze odczytali apel pamięci i oddali pełną patosu salwę honorową. Na zakończenie oficjalnej części obchodów delegacje złożyły kwiaty i zapaliły znicze pod pomnikiem „Pamięci Bitwy na Grzędach”.

Anita Smokowska

 

Nasze Dane Adresowe

Szkoła Podstawowa im. Henryka Sienkiewicza w Rajgrodzie

ul. Stanki 14 19-206 Rajgród
nr tel: 86 272-14-16
e-mail: zsp@umrajgrod.pl
e-mail: zsp@um.rajgrod.wrotapodlasia.pl

Przedszkole w Rajgrodzie

ul. Franciszka Zabielskiego 6, 19-206 Rajgród
nr tel: 86 272 31 69
e-mail: zsp@umrajgrod.pl

%d bloggers like this: