Akcja żonkile

Akcja żonkile

Akcja żonkile

Nasza szkoła wraz z Biblioteką Publiczną w Rajgrodzie włączyła się w akcję społeczno–edukacyjną ,,Żonkile” organizowaną przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN – upamiętniającą 80 rocznicę powstania w getcie warszawskim. 19 kwietnia 1943 roku wybuchło powstanie w getcie warszawskim. Był to największy zbrojny zryw Żydów podczas II wojny światowej, a także pierwsze powstanie wielkomiejskie w okupowanej Europie. Akcja Żonkile to ważny projekt społeczno-edukacyjny przypominający o powstaniu w getcie warszawskim. W tym roku w ramach udziału w akcji, uczniowie klas V-VI naszej szkoły obejrzeli film animowany „Będę pisać”, który opowiada o losach dwójki żydowskich nastolatków przed wojną i po jej wybuchu oraz opowiadanie „Prawdziwi przyjaciele” Marcina Szczygielskiego, autora m.in. „Arki Czasu”. Oba materiały były uzupełnione kartą pracy, którą uczniowie wypełniali po obejrzeniu filmu. Została również wykonana tematyczna  gazetka informacyjna. Natomiast klasy 8 i  klasa  7 obejrzały między innymi film  „Nie było żadnej nadziei. Powstanie w getcie warszawskim 1943”. Film obrazuje społeczność żydowską w przedwojennej stolicy oraz historię powstania getta warszawskiego, a następnie życie w nim do momentu wybuchu powstania i jego przebieg. Istotą filmu jest pokazanie przebiegu powstania w getcie warszawskim z uwzględnieniem motywów i racji postępowania poszczególnych bohaterów. Ma na celu ukazanie powstania z całym ładunkiem emocjonalnym i potencjałem dramatycznym. Ostatnia część to materiał pokazujący upamiętnienie polskich Żydów w przestrzeni współczesnej Warszawy. Akcji od początku towarzyszy hasło „Łączy nas pamięć”, które podkreśla siłę wspólnoty, znaczenie solidarności, potrzebę dialogu ponad podziałami. Głęboko wierzymy, że pamięć o przeszłości jest jedną z nadrzędnych wartości, które nas jednoczą i nadają nam wspólną tożsamość.

Katarzyna Truszkowska

Nasze Dane Adresowe

Szkoła Podstawowa im. Henryka Sienkiewicza w Rajgrodzie

ul. Stanki 14 19-206 Rajgród
nr tel: 86 272-14-16
e-mail: zsp@umrajgrod.pl
e-mail: zsp@um.rajgrod.wrotapodlasia.pl

Przedszkole w Rajgrodzie

ul. Franciszka Zabielskiego 6, 19-206 Rajgród
nr tel: 86 272 31 69
e-mail: zsp@umrajgrod.pl

%d bloggers like this: