Sadzenie lasu pamięci Jana Pawła II

Udział szkoły w akcji sadzenia Lasu Pamięci św. Jana Pawała II

Udział szkoły w akcji sadzenia Lasu Pamięci św. Jana Pawała II

W piątek, 28 kwietnia 2023 r. uczniowie klasy 4b oraz 7 pod opieką Pań Anity Smokowskiej, Danuty Kraużlis i Ewy Prostko wzięli udział w akcji sadzenia Lasu Pamięci św. Jana Pawła II, która zorganizowana była przez Nadleśnictwo Rajgród. Była to inicjatywa w ramach ogólnopolskiej akcji „Łączą nas Drzewa”. Jej celem jest jednoczenie wszystkich wokół przyrody, naszego dobra narodowego, które musimy razem chronić i pielęgnować. Jak powiedział Nadleśniczy Nadleśnictwa Rajgród Pan Jacek Konieczny, leśnicy co roku sadzą około 500 milionów drzew. Sadzenie drzew to nie tylko wyraz troski o środowisko, lecz także wielka korzyść dla naszego zdrowia i samopoczucia. To zapewnienie bezpiecznej przyszłości następnym pokoleniom. Aktywność na świeżym powietrzu, w otoczeniu pięknej przyrody naszych lasów, to wspaniała forma wypoczynku i regeneracji. Dzięki takim akcjom jak ta, każda osoba może przyczynić się do zwiększania powierzchni zielonych płuc naszego kraju. Tegoroczna akcja sadzenia drzew była połączona wyjątkowo z osobą św. Jana Pawła II, pod którego adresem w ostatnich czasach pojawiło się wiele niesprawiedliwych ataków. Wszyscy zebrani chcieli wyrazić szacunek i pamięć dla Wielkiego Polaka, pokazać  niepodważalność świętości jego osoby, a nazwanie lasu imieniem Ojca Świętego było wspaniałym tego dowodem. Potwierdzeniem była też liczna grupa osób, które wzięły udział w sadzeniu drzewek w tym dniu. Pan Nadleśniczy Konieczny powitał wszystkich zebranych. Oprócz naszych uczniów pojawili się przedstawiciele klasy mundurowej z Zespołu Szkół nr 2 w Grajewie pod opieką Pana Grzegorza Gardockiego. Obecny był Poseł na Sejm RP Pan Kazimierz Gwiazdowski, ksiądz Proboszcz Hieronim Mojżuk, Burmistrz Rajgrodu Pan Ireneusz Gliniecki wraz z Radą Miasta i Gminy. W szerokim gronie przybyłych byli również przedstawiciele Komendy Powiatowej Policji oraz Straży Pożarnej w Grajewie, Biebrzańskiego Parku Narodowego, Harcerzy, Zakładu Usług Leśnych, strażacy Ochotniczej Straży Pożarnej w Rajgrodzie i Bełdzie. Pojawili się poprzedni Nadleśniczowie Nadleśnictwa Rajgród w osobach Panów Marka Mądrzaka i Romana Rogozińskiego. Po słowach wstępu i zapoznaniu z harmonogramem spotkania wszyscy uczestnicy udali się na miejsce odnowienia lasu. Tam dokonano symbolicznego osadzenia tablicy upamiętniającej Las Papieski i jej poświęcenia. Po krótkim instruktażu przedstawionym przez doświadczonych leśników dotyczącym sposobu sadzenia drzewek wszyscy zebrani przystąpili do działania. Był to moment integracji dzieci i dorosłych, bez względu na zajmowane stanowisko. Okazało się, że praca przy użyciu, tylko na pierwszy rzut oka lekko wyglądającego kostura, precyzyjne osadzanie małych sosenek w zagłębieniach, wymagała nie lada precyzji. Na szczęście nad wszystkim bacznie czuwali leśnicy a wskazówki, wiedza i ciekawostki na temat lasu przekazywane przez nich naszym uczniom były świetną lekcją przyrody w terenie. Zapał uczestników był ogromny. Nikt nie narzekał, uśmiechy gościły na twarzach wszystkich pomimo potu pojawiającego się na czołach panów, którzy zazwyczaj posługiwali się kosturami. Nikt nie liczył posadzonych w tym dniu drzewek ale były ich z pewnością setki, a może i tysiące. Po dwóch godzinach pracy wszyscy udali się na leśną polanę gdzie czekały ich pyszna grochówka, kiełbaski pieczone na ognisku, kawa, herbata i słodkości przygotowane przez Nadleśnictwo Rajgród. Każdy mógł uzupełnić zapas utraconej energii, spędzić chwilę czasu na wspólnej rozmowie, odpoczywając wśród drzew, a dzieci, jak dzieci, na zabawie w berka. Oby tego typu inicjatywy, które krzewią wśród młodzieży dbałość o ojczystą przyrodę i budują relację z nią pojawiały się jak najczęściej. Niech nasi młodzi będą świadomi, że przyroda to spuścizna odziedziczona po naszych przodkach, która nie może zaginąć. My dorośli przekazujemy ją im, a oni niech przekażą kolejnym pokoleniom. Szacunek do natury jest czymś wielkim i ważnym. Wiedział o tym św. Jan Paweł II, który był pasjonatem gór, strumieni tam płynących, jezior jak również lasów.

Anita Smokowska

Nasze Dane Adresowe

Szkoła Podstawowa im. Henryka Sienkiewicza w Rajgrodzie

ul. Stanki 14 19-206 Rajgród
nr tel: 86 272-14-16
e-mail: zsp@umrajgrod.pl
e-mail: zsp@um.rajgrod.wrotapodlasia.pl

Przedszkole w Rajgrodzie

ul. Franciszka Zabielskiego 6, 19-206 Rajgród
nr tel: 86 272 31 69
e-mail: zsp@umrajgrod.pl

%d bloggers like this: