Wycieczka Grunwald – Olsztyn

Dnia 21 kwietnia  2023 r. klasy V, VI i oddział specjalny były na wycieczce w Grunwaldzie i Olsztynie pod opieką swoich wychowawców i nauczycieli. Pierwsza miejscowość zapewne kojarzy się każdemu z miejscem gdzie rozegrała się jedna z najsłynniejszych bitew Europy doby średniowiecza, druga zaś z najbardziej znanym astronomem – Mikołajem Kopernikiem. Wycieczka rozpoczęła się z samego rana, a zakończyła późnym wieczorem. Pierwszym punktem był Grunwald, gdzie zwiedziliśmy nowo powstałe Muzeum Bitwy pod Grunwaldem. Zrobiło ono na nas niemałe wrażenie, ponieważ skupia w sobie tradycję i  współczesność- zbrojnych rycerzy oraz multimedia, które działają na wyobraźnię. Następnie udaliśmy się na Pola Grunwaldu, gdzie przed wiekami rozegrano wyżej wspomnianą bitwę. Zobaczyliśmy Pomnik Grunwaldzki, weszliśmy na Wzgórze Pomnikowe. I na tym skończył się pierwszy etap wycieczki – w czasie. Następnie udaliśmy się do Olsztyna- stolicy Warmii i Mazur. Po przybyciu na miejsce poszliśmy do planetarium, gdzie podczas seansu wyruszyliśmy w wirtualną podróż kosmiczną, poznając sekrety rozgwieżdżonego nieba oraz intrygujące zjawiska astronomiczne. Olsztyńskie planetarium jest drugim co do wielkości obiektem tego rodzaju w Polsce. W następnej kolejności było zwiedzanie Starego Miasta z przewodnikiem. Naszym oczom m.in. ukazała się Bazylika św. Jakuba Apostoła, która wznosi się w centrum olsztyńskiego Starego Miasta. Jest najstarszą budowlą sakralną w mieście. Mieliśmy okazję również przejść Wysoką Bramą – najokazalsza pozostałość średniowiecznych obwarowań miasta i jedyna zachowana spośród trzech bram wchodzących w ich skład. Na koniec przywitaliśmy się z Kopernikiem. Pamięć o wielkim astronomie czczona jest w mieście na różne sposoby, a najbardziej znanym z nich – jest „ławeczka”, na której można przysiąść obok wykonanej z brązu postaci mistrza Mikołaja. Kopernik był najsławniejszym lokatorem gotyckiej warowni, przez kilka lat pełniąc funkcję administratora dóbr kapitulnych. Po krótkim czasie wolnym udaliśmy się w drogę  powrotną do domu. Pełni wrażeń i przeżyć ruszyliśmy… Żałując, że czas tak szybko płynie.

Katarzyna Truszkowska, Halina Szymanowska