Wigilia Szkolna

WIGILIA SZKOLNA

WIGILIA SZKOLNA

Ostatni dzień nauki w okresie przedświątecznym obfitował w wiele interesujących wydarzeń, które związane były z nadchodzącym świętem Bożego Narodzenia. 22 grudnia 2023 roku odbyła się szkolna wigilia.

W tym roku to uroczyste spotkanie rozpoczęło się od rozwiązania plastycznego Konkursu Bożonarodzeniowego „Anioły, aniołki, aniołeczki”. Jedna z organizatorek konkursu – Małgorzata Wiśniewska – podkreśliła wysoki poziom artystyczny prac oraz wartość, jaką wniósł w budowanie relacji rodzinnych, gdyż nad dziełami niejednokrotnie pracowały całe rodziny. Prace były oceniane w dwóch grupach – małe i duże formy. W kategorii małych form zwyciężyła praca Amelii Jagielskiej z kl. VIII, II miejsce zajęła Lena Kulesza z kl. III b, natomiast III miejsce przypadło w udziale Patrycji Nowickiej z kl. VI. Wśród dużych form wyłoniono zwycięzcę z klasy II – Igę Karwowską, II miejsce zajęła Lilia Gaińska z kl. I b, natomiast III ex aequo: Zuzanna Kalicka z kl. V b i Magdalena Gryczkowska z kl. I. W obu grupach przyznano aż 23 wyróżnienia. Dyrektor Andrzej Graczewski wraz z organizatorką konkursu – Emilią Skowronek – nagrodzili wszystkich uczestników konkursu, a zwycięzcy otrzymali pamiątkowe dyplomy.

Następnym, wielce wyczekiwanym, momentem uroczystości były szkolne jasełka. Z ich tematem mogliśmy zapoznać się już wchodząc do hali, gdyż do niego nawiązywała zarówno dekoracja, jak i hasło przewodnie: „Na początku było Słowo…”. Uczniowie klasy 8 pod kierunkiem ks. Sebastiana Margiewicza i Emilii Skowronek przygotowali niezwykle piękną, poruszającą historię zbawienia, która prowadziła aż do Betlejem, gdzie narodziło się Dziecię Boże. Oprócz scen z udziałem Świętej Rodziny mogliśmy obejrzeć również scenę grzechu pierwszych ludzi – Adama i Ewy, a także rozmowy Abrahama i Sary, którzy mimo przeciwności losu, nie utracili wiary i do końca byli posłuszni Bogu, ale tez Dawida walczącego z Goliatem czy przepiękne sceny rozmowy aniołów, zwiastowania oraz odwiedzin pasterzy u Nowonarodzonego. Wszystko to umiejętnie spięte narracją i połączone z przepiękną nastrojową muzyką. Do sukcesu występu przyczyniły się znacząco poruszające wykonania solowe: Pauliny Polichy z kl. V a i Weroniki Krzyżewskiej z kl. VI, a także zespołowe wystąpienie uczniów klasy III b z pastorałką „Był pastuszek bosy”, którym akompaniował na gitarze ks. Sebastian Margiewicz. Całość wieńczyło zespołowe wykonanie tradycyjnej kolędy „Pójdźmy wszyscy do stajenki”.

Po tej swoistej uczcie dla duszy dyrektor szkoły w swoim przemówieniu podziękował wszystkim, którzy przygotowali przedstawienie i złożył życzenia bożonarodzeniowe. Do życzeń przyłączyli się także przedstawiciele uczniów. Natomiast ksiądz Sebastian Margiewicz podziękował podopiecznym za współpracę, piękne wystąpienie, doceniając trud, który uczniowie musieli włożyć w jego przygotowanie, ale też wspominając chwile prób, czasem trudne, niekiedy zabawne czy dostarczające wzajemnej radości. Podkreślił, iż realizacja tak dużego przedsięwzięcia nie byłaby możliwa, gdyby nie Boża opieka i pomoc koleżeńska. Podziękował nauczycielkom: Emilii Skowronek, Marcie Miller i Marzannie Zawadzkiej za współpracę, szczególnie pomoc w wykonaniu dekoracji i charakteryzacji. Następnie złożył wszystkim życzenia, aby to Boże Narodzenie świętować w obecności Tego, który ma się narodzić. Na zakończenie nauczyciele, uczniowie i ich rodzice oraz dziadkowie składali sobie życzenia bożonarodzeniowe i noworoczne. Nie brakowało gestów życzliwości, refleksji nad upływającym rokiem, czasem słów wdzięczności czy pojednania, wybaczenia tego, co trudne, przykre. Tym symbolicznym akcentem zakończyła się wigilia szkolna, którą sądzę, że zapamiętamy na długo.

Emilia Skowronek

Nasze Dane Adresowe

Szkoła Podstawowa im. Henryka Sienkiewicza w Rajgrodzie

ul. Stanki 14 19-206 Rajgród
nr tel: 86 272-14-16
e-mail: zsp@umrajgrod.pl
e-mail: zsp@um.rajgrod.wrotapodlasia.pl

Przedszkole w Rajgrodzie

ul. Franciszka Zabielskiego 6, 19-206 Rajgród
nr tel: 86 272 31 69
e-mail: zsp@umrajgrod.pl

%d bloggers like this: