24 – 25 października 2024 r. uczniowie klasy VII i VIII, pod opieką swoich wychowawczyń i Pani pedagog wzięli udział w wycieczce do Gniezna, Biskupina, Kruszwicy i Torunia. Celem wycieczki było poznanie miejsc i zabytków związanych z początkami państwa polskiego, zainteresowanie uczniów historią Polski, poszerzenie wiedzy historycznej i przyrodniczej. Pierwszym punktem wycieczki było Gniezno – pierwsza stolica Polski. Wraz z przewodnikiem zwiedziliśmy Katedrę Gnieźnieńską, słuchaliśmy historii o życiu i śmierci św. Wojciecha. Zwiedziliśmy Katedrę i zobaczyliśmy Drzwi Gnieźnieńskie, będące unikatowym zabytkiem sztuki romańskiej w Polsce. Następnie przeszliśmy ulicami Gniezna do Muzeum Początków Państwa Polskiego. Obejrzeliśmy wystawę poświęconą historii polskiego średniowiecza. Główną ideą wystawy było pokazanie roli Wielkopolski jako kolebki polskiej państwowości, ze szczególnym wyróżnieniem Gniezna. Na wystawie, składającej się z ponad 500 eksponatów, zobaczyliśmy m.in. rekonstrukcję drewnianego wału grodu w Gnieźnie z lat 40. X w., detale architektoniczne z XI-wiecznej katedry gnieźnieńskiej, zabytki archeologiczne dotyczące wierzeń i życia codziennego z czasów pierwszych Piastów pochodzące z Gniezna i okolic, regalia królewskie, księgi, dokumenty, pieczęcie i bulle, elementy wyposażenia średniowiecznych wojów, insygnia władzy biskupiej.
Następnie ruszyliśmy w dalszą drogę do Biskupina. Biskupin to pozostałości po osadzie łużyckiej sprzed 2700 lat. Na początku zwiedzania udaliśmy się do Rezerwatu Archeologicznego. Zobaczyliśmy rekonstrukcję grodu biskupińskiego z około 740 roku p.n.e., były to min. fragmenty wału obronnego, falochronu, bramy ulic i budynki mieszkalne. Podczas zwiedzania osiedla obronnego ludności łużyckiej w zrekonstruowanych chatach czekali rzemieślnicy prezentujący swoje wyroby m.in. broń, szaty i narzędzia. Po kilku godzinach spędzonych w Biskupinie udaliśmy się na zasłużony odpoczynek, obiadokolację i nocleg.
Kolejnego dnia po śniadaniu udaliśmy się do Kruszwicy – legendarnej stolicy Polski. Na miejscu czekała na nas Pani przewodnik. Pierwszym punktem zwiedzania była kolegiata Świętych Apostołów Piotra i Pawła – jest to najlepiej zachowany zabytek sztuki romańskiej w Polsce. M.in. mogliśmy zobaczyć wykonaną z piaskowca romańską chrzcielnicę w kształcie kielicha pochodzącą z przełomu XII wieku oraz granitową kropielnicę – wmurowaną w ścianę. W dalszej kolejności udaliśmy się na Mysią Wieżę. Pokonaliśmy mnóstwo schodów, aby na nią wejść. Jest ona pozostałością po gotyckim zamku zbudowanym w czasach Kazimierza Wielkiego. Z Mysiej Wieży podziwialiśmy rozległą panoramę na miasto, jezioro Gopło, równinę okolicznych pól oraz dzięki wspaniałej pogodzie mogliśmy dostrzec Inowrocław.
Ostatnim punktem wycieczki był Toruń. W czasie zwiedzania z przewodnikiem mogliśmy podziwiać najcenniejsze zabytki tego miasta. Wśród najbardziej ciekawych na uwagę zasługują: Rynek Staromiejski, Brama Mostowa, Krzywa Wieża, Dwór Artusa, średniowieczne Mury Obronne, Kościół Wniebowzięcia NMP, pomnik Mikołaja Kopernika, pomnik Flisaka otoczony zasłuchanymi żabami w formie fontanny, zabytkowe kamieniczki, dom Mikołaja Kopernika. Końcowym miłym akcentem wycieczki był posiłek przed długą podróżą. Wycieczka przyniosła dużo radości, rozwinęła wiedzę… Dała możliwość przebywanie w miejscach, które do tej pory uczniowie znali tylko z podręczników do historii. Zmęczeni, ale zadowoleni, pełni miłych wspomnień około północy wróciliśmy do domu.
Halina Szymanowska, Katarzyna Truszkowska











