Jasełka 2020

Jasełka 2020

 

Doroczną tradycją naszej szkoły jest organizowany od 15 lat w jej budynku Dekanalny Przegląd Jasełek. Tego dnia, w pięknej bożonarodzeniowej scenerii, zbierają się szkoły z pobliskich dekanatów, by wziąć udział w konkurencjach nawiązujących do tradycyjnych przedstawień mówiących o narodzinach Pana, zapoczątkowanych przez św. Franciszka z Asyżu.

11 stycznia, w wypełnionej po brzegi hali rajgrodzkiej szkoły, odbył się XXVI Dekanalny Przegląd Jasełek. Uroczystość rozpoczął krótkim wstępem ks. Maciej Cieślukowski. Następnie uczniowie: Urszula Dylewska i Marcin Policha zapowiadali występy poszczególnych grup konkursowych. Publiczność mogła podziwiać przedstawienia ośmiu zespołów ze szkół w Rajgrodzie, Bełdzie, Łabętniku, Rydzewie, Kroszewie, Tajnie Starym, Wiśniowie Ełckim i Sypitkach. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie klas najmłodszych przygotowani przez nauczycielki: Joannę Zawadzką i Ewę Tokarzewską. Mali wykonawcy zaprezentowali tradycyjną szopkę przeplataną szeregiem kolęd, począwszy od tych klasycznych po utwory współczesne. Pomimo oczywistego podobieństwa fabuły, każda ze szkół wniosła coś „swojego”, zarówno w postaci tradycyjnych kolęd śpiewanych a capella przez uczniów z Bełdy, pięknej gry na wiolonczeli i skrzypcach w wykonaniu uczennic z Rydzewa, oryginalnych nawiązań fabularnych do problemów nurtujących dzisiejsze rodziny przez aktorów z Łabętnika, jak i zabawnej prezentacji charakterystycznych strojów i tańców różnych stron świata przez dzieci z Tajna Starego. Jednak werdykt musiał zapaść i pomimo docenienia przez ks. proboszcza Hieronima Mojżuka każdego z występów, jury (przewodniczący – Burmistrz Rajgrodu – Ireneusz Gliniecki, radna – Anna Graczewska, inspektor ds. oświaty UM – Wiesława Milewska oraz dyrektor DK w Rajgrodzie – Maria Fliszewska) wyłoniło następujących zwycięzców: I miejsce – SP w Łabętniku, II miejsce – SP w Tajnie Starym, III miejsce – SP w Rydzewie. Zwycięzcy otrzymali z rąk księdza proboszcza dyplomy oraz, tradycyjnie już, nasz regionalny przysmak – sękacz. Warto zauważyć fakt, iż uczennica rajgrodzkiej szkoły – Weronika Matysiewicz z kl. I (odgrywająca rolę Maryi) – otrzymała wyróżnienie indywidualne. Przedstawiciele pozostałych szkół otrzymali wyróżnienia i kosze słodkości. Na zakończenie ksiądz proboszcz podziękował wszystkim (szczególnie gospodarzowi miejsca – dyrektorowi Andrzejowi Graczewskiemu, nauczycielom, katechetom, członkom jury, Akcji Katolickiej oraz obsłudze kuchni) za wkład pracy, dzięki któremu uroczystość już ponad ćwierć wieku zachowuje swą niezmienną formę.

Emilia Skowronek

Nasze Dane Adresowe

Szkoła Podstawowa im. Henryka Sienkiewicza w Rajgrodzie

ul. Stanki 14 19-206 Rajgród
nr tel: 86 272-14-16
e-mail: zsp@umrajgrod.pl
e-mail: zsp@um.rajgrod.wrotapodlasia.pl

Przedszkole w Rajgrodzie

ul. Franciszka Zabielskiego 6, 19-206 Rajgród
nr tel: 86 272 31 69
e-mail: zsp@umrajgrod.pl

%d bloggers like this: