Zdjęcie przedstawia uczestników obchodów Bitwy pod Osowymi Grzedami

Obchody 77. rocznicy bitwy w rejonie Osowe Grzędy

W 77. rocznicę bitwy w rejonie Osowe Grzędy hołd poległym tutaj w 1944 r. partyzantom 9. Pułku Strzelców Konnych i zamordowanym mieszkańcom gminy Rajgród oddali okoliczni mieszkańcy, żołnierze Wojska Polskiego, politycy, samorządowcy oraz uczniowie pobliskich szkół. Szkołę Podstawową im. H. Sienkiewicza w Rajgrodzie reprezentowali uczniowie klas VIII wraz z opiekunami p. Anitą Smokowską, p. Martą Miller, p. Wiesławą Zimińską i dyrektorem szkoły Andrzejem Graczewskim. W środę 8 września b.r. przy pomniku upamiętniającym poległych złożone zostały wieńce i zapalono znicze. Odbyła się uroczysta msza święta polowa, po niej nastąpiły przemówienia przedstawicieli władz, m.in. wiceministra Edukacji Narodowej Dariusza Piątkowskiego. Następnie został odczytany Apel Poległych i wystrzelono salwę honorową. Wielu uczniów naszej szkoły po raz pierwszy uczestniczyło w tym wydarzeniu i było to dla nich ogromne przeżycie. Oby jak najwięcej takich żywych lekcji historii.

Marta Miller