Tradycje Bożonarodzeniowe

Tradycje bożonarodzeniowe w naszej szkole

Tradycje bożonarodzeniowe w naszej szkole

Wigilie klasowe. Szkolny Konkurs Kolęd i Pastorałek. Konkurs plastyczny „Drzewko Bożonarodzeniowe”

22 grudnia uczniowie wszystkich klas zgromadzili się wraz ze swoimi wychowawcami przy wigilijnych stołach. Po wysłuchaniu fragmentu Ewangelii, wspólnej modlitwie, przełamaniu opłatkiem i złożeniu życzeń, przy dźwiękach rozbrzmiewających kolęd, raczyli się przygotowanymi wspólnie z rodzicami potrawami, dzielili się opowieściami o tradycjach w ich domach, ale też z zaangażowaniem słuchali opowieści nauczycieli dotyczących tradycji i zwyczajów bożonarodzeniowych w Polsce i na świecie. Nie zabrakło także refleksji dotyczących przemijającego 2022 roku.

Po uroczystych wigiliach klasowych cała społeczność szkoły w Rajgrodzie zebrała się w hali gimnastycznej, by uczestniczyć w przedświątecznym spotkaniu. Prowadzące SU – Dominika Okurowska i Natalia Płaszczyca udzieliły głosu dyrektorowi – Andrzejowi Graczewskiemu, który przywitał zebranych gości – przedstawicieli organu prowadzącego – burmistrza Ireneusza Glinieckiego, sekretarza – Piotra Milewskiego, skarbnik – Joannę Andruk oraz Przewodniczącą Rady Rodziców – Sylwię Ciereszko, a także zebranych nauczycieli, rodziców i uczniów. Następnie przedstawicielki SU zaprosiły do wysłuchania występów młodszej grupy konkursowej. Po nieśmiałych występach najmłodszych i krótkim podsumowaniu wyników przez komisję konkursową, wystąpili, już nieco odważniej, starsi uczestnicy konkursu. Mogliśmy wysłuchać znanych wszystkim kolęd: „Przybieżeli do Betlejem”, „Lulajże, Jezuniu”, „Cicha noc”, ale też mniej znanych pastorałek, jak „Pastorałka od serca do ucha” czy „Małe Betlejem”. Po dłuższych obradach komisja konkursowa wyłoniła zwycięzców dwóch grup wiekowych. W I grupie („klasy „0” – III) zwyciężyła Emilia Krupa (kl. II a), II miejsce zajęła Klaudia Chomiczewska (kl. III), III miejsce przypadło w udziale Julii Kołowskiej (z kl. II a), natomiast wyróżniony został Tomasz Karwowski (z kl. III). W II grupie wiekowej (kl. IV – VIII) zwyciężyli: I miejsce – Weronika Krzyżewska z kl. V, II miejsce – Paulina Policha z kl. IV a, III miejsce – Magda Jaworowska z kl. VIII b, natomiast wyróżniona została Gabriela Godlewska z kl. 8 a. Ks. Sebastian Margiewicz, ogłaszając wyniki, podkreślił trud, jaki musiało włożyć każde, zwłaszcza to najmłodsze, dziecko w pokonanie tremy, by wystąpić jako solista przed zebraną publicznością. Komisja doceniła adekwatny do wieku i możliwości wokalnych dobór utworów, warunki wokalne, opanowanie tekstu, ale też pomysł na własną interpretację utworu. Następnie organizatorzy konkursu: Joanna Zawadzka oraz ks. Sebastian Margiewicz, przy pomocy zebranych gości oraz dyrektora Andrzeja Graczewskiego, wręczyli zwycięzcom nagrody rzeczowe.

​Był to także moment, którego z niecierpliwością wyczekiwali uczestnicy konkursu plastycznego „Drzewko Bożonarodzeniowe”. Od ponad tygodnia ich prace zdobiły wejście główne i zachwycały swą pomysłowością i artyzmem wszystkich przekraczających próg naszej szkoły. Były to zarówno klasyczne drzewka świerkowe, jak i metalowe nowoczesne konstrukcje, drzewka z cukierków, pierniczków, drewna, szyszek, włóczki czy papieru. Pomysłowość uczniów zdawała się nie mieć końca. Organizatorki konkursu: Emilia Skowronek, Małgorzata Wiśniewska i Marzanna Zawadzka, przy pomocy ośmioosobowej komisji konkursowej, podsumowały zmagania aż 75 uczestników. Ocenie podlegały: walory plastyczne pracy (kompozycja, kolorystyka, dodatki), pomysłowość, estetyka wykonania, wkład pracy, ogólne wrażenie artystyczne. Małgorzata Wiśniewska, ogłaszając zwycięzców dwóch grup wiekowych, podkreśliła wysoki poziom artystyczny wykonanych prac, ale też wartość, jaką niesie za sobą czas spędzony wspólnie z członkami rodziny na kultywowaniu tradycji bożonarodzeniowych. Zwycięzcami pierwszej grupy wiekowej (kl. „0” – III) zostali: I miejsce – Filip Mastalerski z kl. II a, II miejsce – Iga Karwowska z kl. I, III miejsce – Oliwia Smokowska z kl. I. Natomiast zwycięzcami II grupy wiekowej (kl. IV – VIII) zostali: I miejsce – Natalia Karowowska z kl. VIII b, II miejsce – Maja Karwowska z kl. VII, III miejsce – Paulina Policha z kl. IV a. Wyłoniono także trzydziestu uczestników, których prace zasługiwały na wyróżnienie. Zwycięzcy otrzymali z rąk dyrektora Andrzeja Graczewskiego, a także przedstawicieli organu prowadzącego, dyplomy oraz nagrody rzeczowe. Każda osoba wyróżniona otrzymała również nagrodę rzeczową, a pozostali uczestnicy – drobne upominki.

​Na zakończenie spotkania usłyszeliśmy życzenia zdrowych i radosnych świąt z ust dyrektora Andrzeja Graczewskiego. Przyłączył się do nich także ks. Sebastian Margiewicz, który nawiązał do cytatu umieszczonego na tegorocznej dekoracji „Bóg się rodzi…”, życząc, by narodził się także w sercach każdego z nas.

Emilia Skowronek

Nasze Dane Adresowe

Szkoła Podstawowa im. Henryka Sienkiewicza w Rajgrodzie

ul. Stanki 14 19-206 Rajgród
nr tel: 86 272-14-16
e-mail: zsp@umrajgrod.pl
e-mail: zsp@um.rajgrod.wrotapodlasia.pl

Przedszkole w Rajgrodzie

ul. Franciszka Zabielskiego 6, 19-206 Rajgród
nr tel: 86 272 31 69
e-mail: zsp@umrajgrod.pl

%d bloggers like this: