Klasa VIII b wycieczka do Białegostoku

Wycieczka do Białegostoku

Wycieczka do Białegostoku

W środę, 9 marca, uczniowie klasy 8b i 7a udali się na długo wyczekiwaną wycieczkę do Białegostoku. Pod opieką nauczycielek: Anity Smokowskiej, Barbary Darkowskiej i Emilii Skowronek mogli kreatywnie spędzić dzień i oderwać się na moment od rzeczywistości szkolnej.

Pierwszym, najbardziej wyczekiwanym punktem wyjazdu była wizyta w centrum rozrywki „Logic Games”. Paintball – każdy zapewne zna tę grę i każdy, kto kiedykolwiek w nią grał, pamięta, że nie liczy się tylko zwykłe trafienie przeciwnika. Tu potrzebne jest strategiczne myślenie, planowanie każdego ruchu, działanie w zespole, niejednokrotnie pod presją, aby uniknąć jakże bolesnego strzału. No, właśnie… Bolesnego? Nie tutaj. Nasi uczniowie mieli po raz pierwszy do czynienia z laserową wersją tej gry. W specjalnie przystosowanym i zaprojektowanym wewnętrznym poligonie, uzbrojeni w karabinki i specjalne opaski, w 15-minutowych rundach trenowali celność, swoją taktykę i skuteczność na polu boju. Gdy jedna klasa z niecierpliwością obserwowała postępy przeciwnika na telebimie, druga głowiła się nad rozwiązaniem zagadek w jednym z czterech escape roomów dostępnych w centrum. Tu emocji również było co niemiara, ponieważ przeniesieni ze zwykłego świata gry komputerowej w realia, zostajemy zamknięci w pokoju, w którym rozwiązujemy zagadki, szukamy przedmiotów, składamy elementy jak puzzle, aby ostatecznie z niego uciec, zanim zegar skończy odliczanie. Stres był, ale również i satysfakcja, gdy naszym uczniom ostatecznie udało się otworzyć drzwi.

Kolejny punkt wycieczki diametralnie różnił się od poprzedniego. Tu musieliśmy ostudzić radosne emocje i przenieść się w zupełnie inny wymiar – wymiar strachu, cierpienia, głodu, zimna i śmierci. Dzięki niedawno powstałemu w Białymstoku Muzeum Sybiru uczestnicy wycieczki poznali historię ludzi, którzy przez dziesiątki lat byli zniewoleni, zsyłani w głąb Rosji. Pod opieką przewodników z pasją, czujących i znających dogłębnie temat zsyłek w tę olbrzymią otchłań rozciągającą się pomiędzy górami Ural a Oceanem Spokojnym, usłyszeliśmy o jeńcach, więźniach, zesłańcach i deportowanych. Mogliśmy poznać i odczuć ogromne emocje, przechodząc przez drewniany wagon dokładnie odzwierciedlający ten, który był początkiem kaźni naszych rodaków.  Oglądając liczne wystawy, zdjęcia, przedmioty codziennego użytku, przenieśliśmy się w krainę tajemniczą, piękną, ale jednocześnie okrutną i zabójczą. To właśnie tu nasze dzieci – nasza przyszłość – zderzyły się z uniwersalną prawdą o ludzkim okrucieństwie, ideologicznym szaleństwie totalitaryzmu, łamaniu wolności narodów. Ale jednocześnie z tym, jak wręcz nieludzka bywa chęć przetrwania i braterstwo – o zgrozo – to, co od dwóch tygodni widzimy na ekranach naszych telewizorów i wspólnie przeżywamy każdego dnia.

Ostatnią atrakcją wyjazdu był seans w kinie „Helios”. Obejrzeliśmy film „The Batman” stworzony na podstawie serii komiksów o Batmanie wydawnictwa DC Comics. Robert Pattison, tym razem wcielający się w rolę tytułową, musiał zająć się rozwiązaniem kryminalnej zagadki dotyczącej fali zaginięć w Gotham City. I tu kończymy. Nie zdradzamy szczegółów. Obejrzyjcie sami.

Anita Smokowska

 

Nasze Dane Adresowe

Szkoła Podstawowa im. Henryka Sienkiewicza w Rajgrodzie

ul. Stanki 14 19-206 Rajgród
nr tel: 86 272-14-16
e-mail: zsp@umrajgrod.pl
e-mail: zsp@um.rajgrod.wrotapodlasia.pl

Przedszkole w Rajgrodzie

ul. Franciszka Zabielskiego 6, 19-206 Rajgród
nr tel: 86 272 31 69
e-mail: zsp@umrajgrod.pl

%d bloggers like this: