Wycieczka do Konsulatu Św. Mikołaja w Kętrzynie

Uczniowie klasy Ia, II i IIIb wraz z wychowawcami wybrali się 5 stycznia na wycieczkę autokarową do Kętrzyna, wyjątkowego miejsca na Mazurach, gdzie znajduje się fabryka bombek i ozdób choinkowych. Św. Mikołaj ma tam swój Konsulat, który można odwiedzać cały rok. Mieści się on w starej fabryce bombek.
Uczniowie poznali tradycyjny proces produkcji bombek od ich wydmuchiwania do ozdabiania. Dzieci uczyły się wydmuchiwać bombki ze szkła i pięknie zdobić. Można było tu wykazać się kreatywnością. Każde dziecko dostało 2 bombki, które mogło samo udekorować, a niepowtarzalne dzieło sztuki – zabrać ze sobą na pamiątkę. Dzieci nanosiły na szkło specjalny klej tworząc swoje wymarzone wzorki, po czym obsypywały rożnymi kolorami brokatu. Po ozdobieniu trzeba było oczywiście pozostawić je na kilkanaście minut w specjalnym piecu do wyschnięcia, ale ten czas wykorzystaliśmy na zwiedzanie muzeum bombek mieszczącego się piętro wyżej. Uczestników wycieczki zachwyciła bogato zdobiona galeria bombek z tysiącami wzorów powstałych w okresie 20 lat istnienia Firmy Doroszko. Później spotkały się z Mikołajem, który zabrał ich do Krainy Królowej Lodu. Dzieci były zachwycone królową lodu – Elzą. Miała piękną srebrzystą suknię ze szklanych bombek. Była też piękna biała suknia dla panny młodej. Po obejrzeniu, każde dziecko otrzymało od Św. Mikołaja prezent jakim był słodki lizak. Dzień w Konsulacie Świętego Mikołaja był dla dzieci wyjątkowy i pełen wrażeń. Dzieci postanowiły, że jeszcze wrócą do tego magicznego miejsca.

Bożena Muczyńska