Dnia 19 stycznia 2024 roku uczniowie klas VI – VII wraz ze swoimi wychowawczyniami i opiekunką udali się na wycieczkę do Warszawy.
Pierwszym punktem wycieczki był stołeczny teatr Capitol, gdzie uczniowie obejrzeli musical ,,Friends”. Spektakl ukazuje jak ważna jest tolerancja, akceptacja, prawo do wypowiadania własnych poglądów i że bycie innym, to nie znaczy być tym gorszym – winnym. Pokazuje jak wygląda przyjaźń, na czym oparte są jej wartości i jak rozpoznać prawdziwego przyjaciela.
W przedstawieniu usłyszeliśmy piosenki ze znanych światowych musicali w wykonaniu młodych, zdolnych artystów, którzy oprócz umiejętności wokalnych i tanecznych, pokazali swoją przepiękną wrażliwość sceniczną. Po spektaklu czekała na dzieci wspaniała niespodzianka – zdjęcia z aktorami. Po doznaniach artystycznych udaliśmy się do Muzeum Iluzji. Idąc do niego pieszo, mijaliśmy reprezentacyjne ulice stolicy. Na naszej trasie znalazł się Grób Nieznanego Żołnierza, Pałac Prezydencki,Zamek KrólewskiiStare Miasto. Mogliśmy podziwiać estetyczne świąteczne scenerie oraz piękne wykonanie kolęd w wykonaniu Kataryniarza. W Muzeum Iluzji uczniowie połączyli rozrywkę z edukacją. Jest to miejsce wyposażone w różnorodne iluzje optyczne. Różne zjawiska fizyczne czy paradoksalne. Zakręcony vortex- który zachwiał zmysłem równowagi, pokoje luster, komnata cieni i wiele innych zaskakujących iluzji okazały się niezwykłą przygodą. Pełni wrażeń podążyliśmy na Stare Miasto do restauracji Pod Zegarem, gdzie zjedliśmy obiad oraz nabraliśmy sił przed kolejnym punktem wycieczki.
Ostatnim miejscem była wizyta w Muzeum Powstania Warszawskiego mieszczącego się w dawnej elektrowni tramwajowej z początku XX wieku, które w tym roku będzie obchodziło 20 rocznicę istnienia. Uczniowie mogli przybliżyć sobie obraz jednego z najtragiczniejszych wydarzeń naszej współczesnej historii. Bardzo złożonego w ocenie, ale bez wątpienia stanowiącego do dziś przykład męstwa, heroizmu i walki o wolność. Ekspozycje ukazywały życie codzienne powstańców i zwykłych Warszawiaków, grozę walk oraz umundurowanie, broń, replikę Liberatora VI jak również wygląd kanałów, fotografie autentycznych scen powstańczych i bohaterów zrywu. Część uczestników obejrzała niedługi, ale przejmujący film w 3D pokazujący miasto zaraz po wyzwoleniu jako istne „morze ruin” po 63 dniach walk. Pod koniec zwiedzania, mogliśmy jeszcze zobaczyć Miejsca Pamięci, w których znajdowały się powstańcze mogiły. Pobyt w tym szczególnym miejscu na pewno pozostawił niezatarte wrażenia.
Późnym wieczorem wróciliśmy do Rajgrodu. Dzień w Warszawie był nam ciekawą lekcją historii, kultury i nauki. Miejmy nadzieję, że pozostanie w naszej pamięci na długo.