W styczniu tego roku miał miejsce etap szkolny I Wojewódzkiego Konkursu Plastyczno-Fotograficznego „Wszystko o lesie”. Jest to konkurs organizowany przez Nadleśnictwo Dojlidy z okazji 100. rocznicy powstania Lasów Państwowych, który ma na celu upowszechnianie wiedzy przyrodniczo-leśnej, podnoszenie świadomości społeczeństwa o odpowiedzialnym korzystaniu z lasu oraz zainspirowanie do działań artystycznych na rzecz promocji ochrony środowiska naturalnego.
Do etapu szkolnego powyższego konkursu przystąpiło 34 uczniów klas IV – VII. Były to 33 prace plastyczne i jedna fotograficzna w kategoriach: las lub pejzaż przyrodniczo-leśny (13 prac), świat dzikich zwierząt/ ptaków (18 prac), świat roślinności/ świat wodny (2 prace) oraz plakat z przekazem do społeczeństwa „Dlaczego musimy chronić przyrodę?” – interakcje między ochroną a użytkowaniem (1 praca). Do wykonania prac wykorzystano różnorodne techniki, wśród których wyróżnić można: szkice ołówkiem, obrazy malowane farbami wodnymi, plakatowymi, kredkami pastelowymi czy kolaże ze sznurka i innych materiałów. Praca fotograficzna została wykonana tradycyjnym aparatem. Komisja konkursowa, biorąc pod uwagę zawarte w regulaminie kryteria takie jak: zgodność pracy z tematem, pomysłowość jego przedstawienia, estetykę, oryginalność, technikę i sposób wykonania pracy oraz przekaz społeczny, oceniła prace i przyznała miejsca w trzech kategoriach.
a) Las lub pejzaż przyrodniczo-leśny:
I miejsce – Kamila Grzymkowska z kl. V a,
II miejsce ex aequo – Julia Gutowska i Kamil Skowroński z kl. V a,
III miejsce ex aequo – Karolina Chodnicka z kl. V b i Maja Dobrzycka z kl. V a.
b) Świat dzikich zwierząt/ ptaków:
I miejsce ex aequo – Szymon Kotowski z kl. V a i Antoni Miliszewski z kl. V b,
II miejsce ex aequo – Wiktoria Krzyżewska i Maja Niedzwiedzka z kl. V a,
III miejsce – Magdalena Supińska z kl. V b.
c) Świat roślinności/ świat wodny:
I miejsce – Martyna Dziądziak z kl. VII,
II miejsce – nie przyznano,
III miejsce – Anita Supińska z kl. V b.
Wszystkie powyższe prace awansowały do kolejnego etapu konkursu, którego wyniki poznamy w marcu. Komisja konkursowa przewidziała również 8 wyróżnień. Były to prace uczniów: Julii Czarneckiej z kl. V b, Pauliny Polichy z kl. V a, Zuzanny Miller z kl. V a, Anety Muczyńskiej z kl. V a, Wojciecha Chrościelewskiego z kl. V b, Dominiki Bielawskiej z kl. V b, Zuzanny Kalickiej z kl. V b oraz Patrycji Nowickiej z kl. VI.
6 lutego miało miejsce w naszej szkole uroczyste ogłoszenie wyników i nagrodzenie zwycięzców. Emilia Skowronek przybliżyła zebranym ideę konkursu, podziękowała za liczne uczestnictwo, zaangażowanie, pomysłowość i wysoki poziom artystyczny prac, natomiast dyrektor Andrzej Graczewski wraz z jedną z jurorek konkursu – Małgorzatą Wiśniewską – wręczyli zwycięzcom dyplomy oraz nagrody, a także upominki osobom wyróżnionym. Każdy uczestnik otrzymał drobny upominek za udział. Wśród nagród znalazły się chociażby piękne albumy zwierząt naszych lasów, powerbanki, worki ekologiczne, magnesy czy kubeczki-niespodzianki. W tym miejscu pragniemy złożyć serdeczne podziękowania sponsorowi nagród – Nadleśnictwu Rajgród.
Za niespełna miesiąc dowiemy się, jak nasi uczniowie poradzili sobie, stając w szranki z innymi uczestnikami konkursu z całego województwa podlaskiego. Z niecierpliwością oczekujemy na wyniki, mając nadzieję na reprezentację naszej szkoły w finałach wojewódzkich.
Emilia Skowronek