Pokazy fizyczno - chemiczne

„Poczuj chemię do fizyki” – pokaz eksperymentów fizyczno-chemicznych

Dnia 13 kwietnia w naszej szkole odbyła się niecodzienna lekcja pt. „Poczuj chemię do fizyki”. Za sprawą Grupy ‘Zaelektryzowani’ uczniowie klas 0-III oraz IV-VIII mieli okazję uczestniczyć w niecodziennych eksperymentach i doświadczeniach z fizyki i chemii. Prezentujący w prosty i atrakcyjny sposób przybliżył wiedzę z zakresu powyższych nauk przyrodniczych. Na wstępie zaprezentował, w jaki sposób można nadmuchać długi- 2,5 metrowy balon jednym wydechem, wykorzystując do tego prawo Bernoulliego. Uczniowie dowiedzieli się, jakie gazy występują w powietrzu, czym są turbiny wiatrowe oraz w jaki sposób działają i gdzie wykorzystywane są poduszkowce. Eksperymenty z użyciem helu cieszyły się uznaniem. Z uwagi na fakt, że ten gaz jest około siedmiokrotnie lżejszy od powietrza, napełniony nim balon unosił się. Dzieci mogły doświadczyć oddychania mieszanką z zawartością helu, która spowodowała dość zabawny efekt zmiany głosu.W kolejnym eksperymencie użyto wodór, który w łatwy sposób pozyskano z wody i zapełniono nim balonik. Dodatkowo uczniowie mieli możliwość uzyskania wiedzy na temat sterowców, które wypełniano najlżejszym z gazów. Poznali również zalety zastosowania wodoru jako paliwo w samochodach czy rakietach. Doświadczenie z ciekłym azotem wyglądało bardzo spektakularnie. Po wlaniu do niego gorącej wody można było zaobserwować efektowny wybuch.  Ostatnim elementem spotkania była jazda „zakręconym rowerem”, posiadającym kierownicę przeciwskrętną – to zadanie sprawiło dzieciom nie lada kłopot! Uczniowie z pewnością poszerzyli swoją wiedzę z zakresu chemii i fizyki. Aktywnie uczestnicząc w pokazach świetnie się bawili i pożytecznie spędzili czas.

Sylwia Sokólska