Wizyta w pasiece

Wizyta w pasiece Państwa Grelików

W ramach działań zaplanowanych w projekcie edukacyjnym Polenergii pt. „Graj z nami w zielone!” klasa 5b odwiedziła rodzinną pasiekę w Woźnejwsi, której właścicielami są Państwo Grelikowie. Celem wyjazdu było podniesienie świadomości naszych uczniów na temat ważnej roli pszczół w naszym ekosystemie, ale również zapoznanie się z pracą pszczelarza, jakże trudną, wymagającą dużego poświęcenia i wiedzy. W programie wyjazdu przewidziano prelekcję na wolnym powietrzu. Pogoda dopisała, słońce świeciło, powiewał ciepły wiatr, pszczoły uwijały się przy pracy jak na nie przystało. Uczestnicy spotkania dowiedzieli się z ust mistrza pszczelarskiego, Pana Jarosława wielu interesujących rzeczy o życiu pszczół. Można było zobaczyć jak zbudowany jest ul od środka, jak wykonuje się ramki, które są w nim umieszczane, dźwignąć duży i ciężki krąg wosku pszczelego. Dzieci dowiedziały się jak wygląda organizacja pracy w pszczelej rodzinie, ile osobników liczy taka rodzina, jakie odległości pokonują pszczoły by zebrać pyłek, ile miodu produkuje jedna robotnica, jak długo żyje i jeszcze wiele innych ciekawostek. Pan Jarosław opowiedział o roli królowej, robotnic i trutni. Można było zobaczyć jak wyglądają specjalne ramki, w których wykluwają się przyszłe królowe, bo nie każda pszczoła może nią zostać. Wszyscy zobaczyli również jak działa miodarka. Odważnych i chętnych do dotykania pszczół nie było, ale do degustacji miodu i owszem. Na zakończenie wizyty dzieci zostały zapoznane z różnymi odmianami miodu i mogły ich skosztować wymieniając się spostrzeżeniami na temat różnic w smaku. Wizyta była krótka, ale bardzo udana i rozwijająca.

Dziękujemy Państwu Grelikom za chęć współpracy i dzielenia się swoim doświadczeniem. Życzymy również dalszych sukcesów w pracy w pasiece. Ażeby pszczoły i gospodarze byli zdrowi, a miód lał się strumieniami!